Soranlara Gömülü Yazılımla (MCU)İlgili Tavsiyelerim

Öğrencilik Yılları Yatırımları

  • İngilizce
  • C programlama dili
  • Qt: eğer bir gömülü yazılımcıysanız, gömülü yazılımlarınızı test veya destek amaçlı birçok araç geliştirmeniz gerekebilir. Qt bu iş için biçilmiş kaftandır.
  • MCU programlama: Öğrencilik yıllarında yaptığım çalışmalardan ötürü, mezun olduğumda bir MCU’nun çalışma prensiplerini, silikon üreticisinden bağımsız bir şekilde öğrenmiştim.

Kaynaklar

Linkedin hesabımda yaklaşık 10 adet kitap mevcut. Oradan açıklamalı olarak okuyabilirsiniz.

Rol Model Kişiler

Çok Sayıda Mülakat

Mülakatlar, nerede olduğunuzu görmeniz açısından iyi bir göstergedir. Tabi burada titiz teknik mülakat yapan şirketlerden söz ediyorum. Örnek veriyorum ben TDD’yi ilk defa bir Hollanda firmasının mülakatında duymuştum. Sonra bu yeteneği kendime kattım. Yine aynı şekilde birçok tasarım deseni, algoritma ve programlama tecrübesini mülakatlardan elde ettim. O yüzden çalıştığınız firmadan gizli bile olsa mümkünse her ay bir mülakata girmenizi tavsiye ederim. Görüşmeyi yapan teknik kişi kendi yaptığı işleri anlatırken bile size farklı bir bakış açısı kazandırabilir.

Gömülü Yazılım, Yazılımdır. (Dan Saks)

İster roket yazılımı yapın, ister tarım makinesine yazılım yapın bu değişmez: yazılım projesinin boyutu, belli bir ölçeğe geldiğinde kaçamayacağınız bazı “yazılım mühendisliği en iyi pratikleri” mevcuttur.

Tasarım desenleri, algoritmalar, veri yapıları, ağ programlama, OOP gibi temel konulardan herkes sorumludur. Gömülü yazılım yapan da sorumlu, Android uygulama geliştiren de…

Ben bu temelleri hiç yabana atmadım. Evet resmi olarak eğitimini almadım, bu konularda şu anda mükemmelim de demiyorum ama sürekli ve sürekli öğrenmeye devam etmek durumundayım.

İşimiz Hayatımızın Bir Parçası

İster az, ister çok çalışın fark etmez ama her gün çalışmak gerekiyor. Her gün bir algoritma, bir desen, bir yeni dil özelliği… Bu sayede sosyal yaşam dengenizi korumuş, uzun vadede de bilgiyi “sindirmiş (ezberlememiş)” olarak yığmış oluyorsunuz. Öyle “bu hafta şu kitabı bitireceğim” diye çıkılan yolun sonunda belki o kitabı bitirirsiniz ama o kitaptan ne anlamış olduğunuz tartışılır...

Bilimsel Alanda Çalışmak İsteyen Arkadaşlar İçin

Paylaşımcı ve Yapıcı İnsan Olabilmek

Bir Alanda Odaklanmak

Bir Projeye Sahip Olmak

Mümkünse sizi bir gömlek aşacak projelere girmenizi tavsiye ederim. Bana bir hocam “LWIP stack’i baştan yaz” demişti, ben de imkansız görmüştüm. Şimdi diyorum “ne kadar aptalmışım.”

STM32 mi Microchip mi Arduiono mu?

Hani Teknoloji Tavsiyesi?

Sonuç

Esen kalın…

Software Developer (Embedded, C, C++, Qt)

Software Developer (Embedded, C, C++, Qt)